معرفی انواع کفپوش ها

06 اردیبهشت ، 1400
مبلمان اداری آذران فضانما

معرفی انواع کفپوش ها
به هرگونه پوشش و لایه ی متحرک یا ثابت بر روی کلیه سطوح ، مانند کف ساختمان، مکان‌های عمومی سرپوشیده یا باز و ... که وظیفه ی پوشاندن را به عهده دارند، کفپوش گفته می شود. با توجه به این تعریف سنگ، سرامیک، موکت، پوشش‌های اپوکسی، پارکت، کفپوش لمینت و (پی وی سی)PVC ، کفپوش محسوب می‌شوند. پوشش کف اتاق در دکوراسیون داخلی از چنان اهمیت بالایی برخوردار است که کف اتاق را پایه ی اصلی اتاق می‌نامند. هنگام انتخاب پوشش کف باید الگوهای رفت و آمد را در نظر داشت؛ به‌طور معمول در مکان‌های پر رفت و آمد از کف‌پوش‌های سخت و بادوام و در جاهای کم ‌رفت و آمد از کف‌پوش‌های تزیینی استفاده‌ می‌شود. انتخاب جنس کفپوش تحت تاثیر فاکتور هایی مثل قیمت، دوام، عایق بندی بر اساس صدا، راحتی و نحوه نگهداری آن است. بعضی از انواع کف پوش ها نباید پایین تر از سطح زمین نصب شوند و در جایی که رطوبت وجود دارد، بهتر است از لمینت و یا چوب های سخت استفاده نشود.
انواع کفپوش ها:
• کف پوش های چوبی
انواع گوناگونی از چوب برای کف پوش  مورد استفاده قرار می گیرد مثل قطعات باریک و بلند پلانک یا پارکت. «لمینت» یک نوع کف پوش شبیه چوب سخت است که جنس اصلی آن تخته چند لایه و ورقه فیبر با تراکم متوسط (MDF) است و سطح فوقانی آن لمینت پلاستیکی است. لمینت ممکن است بادوام تر از چوب سخت باشد اما نمی تواند مثل چوب دوباره صیقل داده شود. کف پوش های لمینتی در انواع گوناگونی قابل دسترس هستند که می توانند شبیه به چوب های مختلف و حتی کف پوش های سرامیکی باشند، آنها معمولا به هم قفل می شوند.
لمینت مشکلاتی که پارکت  دارد از قبیل ایجاد سرو صدا موقع راه رفتن، نم، رطوبت و خطر آتش سوزی را ندارند اما عاری از آن هم نیست. این کفپوش ها نیاز به واکس زدن دارند و در صورت نفوذ رطوبت یا کثیفی به زیر آن تمیز کردنش مشکل می باشد. گرم شدن هوا در تابستان باعث انبساط کفپوش های چوبی شده که به مرور به آن آسیب می رساند.
• کف پوش های سخت
کف پوش های سخت انواع مختلفی دارند که شامل کاشی، موازائیک، سرامیک و سنگ های متنوع است. کاشی های سرامیکی شامل فرآورده های گوناگون و گسترده ای از خاک رس می باشند که بر اثر گرما تبدیل به قطعات نازکی شده اند که از آن در پوشش کف استفاده می شود. انواع مختلف آن شامل کاشی های چینی، کاشی های سفالی و... می باشد. انواع مختلف سنگ های طبیعی به اندازه، شکل و ضخامت های مختلفی برای استفاده به عنوان کف پوش برش زده می شوند. کفپوش های سنگی معمولا در بتونه و دوغاب شبیه کاشی های سرامیکی چیده می شوند. تکنولوژی های جدیدی از سال 2004 به وجود آمده است که باعث شده کف پوش های سخت، در صورت نیاز توانایی نورانی شدن داشته باشند. این مواد براق که امنیت لازم را دارا هستند شامل غشاهای تعبیه شده LED های شفاف هستند که به صورت طبقه ای بین شیشه قرار گرفته اند.  موزائیک مرمرنما شامل مرمر و سنگ های متراکم دیگری می شود که در دوغاب و زمین چیده می شوند و صیقل داده می شوند تا به یک سطح صاف تبدیل شوند. موزائیک از قطعات زیاد و کوچکی از سنگ تشکیل شده تا یک طرح و تصویر را شکل دهد. کاربرد آنها در مراکز مذهبی و فرهنگی رایج است.
جلا و برقی را که سنگ های سرامیکی با کیفیت دارند، هیچ کفپوش دیگری ندارد. مزیت بارز سرامیک قدرت بالای مقاومت در مقابل رطوبت است و به همین دلیل در مناطق مرطوب معمولا از کفپوش های سنگ استفاده می شود.
سرامیک در فصل زمستان، برودت و سردی را به راحتی انتقال می دهد به همین خاطر پوشش مناسب مناطق سردسیر نیست. درزهای بین آن پس از مدتی جرم می گیرد و به آسانی قابل تمیز کردن نیست. سرامیک همچنین در برابر ضربه مقاوم نبوده و به راحتی ترک می خورد. بخاطر سطح لغزنده ی آن فرش و مبلمان به خوبی سرجایشان قرار نمی گیرند و ممکن است باعث زمین خوردن کودکان شود .سنگ های مرمر و صیقلی قیمت بالایی دارند و انتخاب آن ها هزینه ی زیادی در پی خواهد داشت.
• کفپوش پی وی سی یا وینیل
PVC محصولی شیمیایی است که به تدریج به جای برخی مواد و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی کم نظیر این پلیمر منجر به تولید محصولی مثل کفپوش شده که نرم و انعطاف پذیر است و همچنین نوع سخت آن U-PVC در ساخت در و پنجره استفاده می شود. کفپوش های پی وی سی از لایه ی PVC که سطح زیر و روی آن بوسیله فیلم (که در واقع رنگ و طرح کفپوش است ) پوشیده شده و لایه ی رویی آن براق و بی رنگ بوده و دارای برجستگی های بسیار ریزی در لایه نهایی است .
نسل جدید کفپوش ها که امروزه مورد استقبال مردم قرار گرفته از لحاظ رنگ و طرح شبیه پارکت و لمینت است، قیمت مناسب تری دارد و به راحتی نصب و تعویض می شوند.
این کف پوش از مقاومت خوبی برخوردار بوده، دربرابر آب مقاوم است و به همین دلیل به راحتی در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. کف پوش PVC نیازی به واکس و ساب ندارد و خطر آتش سوزی نیز آن را تهدید نمی کند. در زمستان، گرم و عایق حرارتی است و در تابستان کاملا خنک می باشد. یک نمونه از کف پوش های پی وی سی آنتی باکتریال هستند و کپک و قارچ در آن رشد نمی کند.
شرکت آذران فضانما تولید کننده و ارائه دهنده ی انواع کف کاذب است و این محصول را در سایزها و جنس های متنوع تولید و توزیع می نماید. این شرکت با استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا توانسته است بهترین کف پوش ها را با عالی ترین درجه ی کیفی به بازار عرضه کند.


منبع: اختصاصی آذران فضا نما

معرفی انواع کفپوش ها

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LcoQQ8gAAAAAIXVDhxLnuClb0j_S4Xyk5icLxGe