En | Fa
منوی سایت

اصول طراحی و تولید میز کارمندی و اداری

اصول طراحی و تولید میز کارمندی و اداری

با توجه به این که میز کارمندی و اداری از لوازم ضروری یک اداره یا شرکت به شمار میروند، لذا طراحی و تولید آن‌ها نیز نیازمند رعایت برخی نکات و تکنیکها بوده که سازندگان و طراحان باید بدان توجه داشته باشند. اولین نکته در طراحی میز کارمندی و اداری، تمایز قائل شدن میان انواع میزها میباشد. در اینجا به برخی از مهم‌ترین انواع میزهای اداری اشاره و نکاتی که باید برای طراحی و تولید آن‌ها مد نظر قرار بگیرد را بررسی میکنیم.

میز کنفرانس

میزهای کنفرانس به منظور گزارش جلسات و میتینگها طراحی میشوند. این نوع میزها باید به گونه‌ای باشند که برگزارکنندگان جلسات و افرادی که در جلسه حضور دارند، به یکدیگر اشراف داشته باشند و بتوانند به طور رو در رو با هم تبادل نظر و گفتگو نمایند. عموما میزهای کنفرانس به شکل مستطیلی، مربعی، بیضی و یا گرد ساخته میشوند. ظرفیت آن‌ها میتواند از 10 نفر تا 100 نفر باشد. برای میزهای کنفرانسی که با ظرفیتهای بالا ساخته میشوند، بهترین شکل هندسی بیضی یا دایره است چرا که طرفین مذاکره و یا افرادی که در جلسه حضور دارند به راحتی یکدیگر را مشاهده میکنند و بهتر میتوانند بحث و گفتگو نمایند. ارتفاعی که برای ساخت میز کنفرانس در نظر گرفته میشود، عموما بین 72 تا 82 سانتیمتر از سطح زمین میباشد که البته با توجه به سلیقه مشتریان قابل تغییر میباشد. یک نکته مهم در میزهای کنفرانس، حداقل فضای مورد نیاز یک نفر برای نشستن دور میز کنفرانس میباشد که به صندلیهای کنفرانس بستگی دارد. میزان استاندارد برای هر صندلی بین 60 تا 80 سانتیمتر در نظر گرفته میشود.

میز مدیریت

میز مدیریت نیز یکی دیگر از لوازم ضروری برای یک اداره یا شرکت میباشد. میزهای مدیریت مطابق اصول ارگونومیبدن انسان طراحی و تولید میشوند تا از میزان آسیب به کاربران کاسته شود. البته این که گفته میشود «میز مدیریت» بدین معنا نیست که تنها مدیران میتوانند از آن استفاده نمایند. بلکه به دلیل رعایت تمامی استانداردها در این نوع میزها، قیمت بالاتری دارند و در نتیجه خرید آنها برای سایر کارمندان، به هزینه بالایی نیاز دارد.

نکاتی که در میز مدیریت رعایت میشود عبارت اند از: رعایت استاندارد ارتفاع آن از سطح زمین، سایز و اندازه میز، تعداد کشوهایی که برای نگهداری و بایگانی پروندههای تعبیه میشوند، مرغوبیت و کیفیت چوب مورد استفاده و سرانجام طرحی که برای ساخت میز مورد استفاده قرار میگیرد. این موارد موجب شده تا بسیاری از ارگان‌ها و شرکتهایی که به میزان راندمان شرکت خود اهمیت میدهند، این نوع میز را برای تمامی کارمندان خود تهیه نمایند.

میز اداری کارمندی

میز اداری کارمندی متداول‌ترین نوع میزها میباشد که از نظر اقتصادی نسبت به میزهای مدیریت مقرون به صرفه میباشند. این نوع میز ساده‌تر بوده و برای ساخت آن‌ها از اصول طراحی ارگونومی استفاده میشود. یکی از مزیتهای این نوع میز اینکه از میزان آسیب رساندن به کارمندان میکاهند. از جمله نکاتی که برای طراحی این میز باید مد نظر قرار بگیرد، استفاده از بهترین مواد اولیه میباشد. این نوع میز، بیشتر از سایر میزها کاربرد دارند، از اینرو مقاومت و استحکام آن‌ها باید نسبت به سایر میزهای اداره، بیشتر باشد. همچنین سایز و ارتفاع میزهای اداری کارمندی باید متناسب با طول قد کارمندان تهیه شده باشد. یکی از نکاتی که باید در این نوع میزها رعایت شود، قابلیت تغییر سایز پایههای میز میباشد. بطوری که هر کارمند با توجه به شرایط فیزیکی خود بتواند آن را تنظیم نماید. سایز میزهای اداری کارمندی عموما از نوع متوسط است بطوری که بتوان وسایل ضروری و مورد نیاز را بر روی آن‌ها قرار داد و فضای زیادی را اشغال نکنند.

میز اداری سری؛ کارشناسی و معاونت

 میز کارشناسی نیز هم چون نوع میز اداری کارمندی با اصول ارگونومیک طراحی و تولید میشود. ارتفاع استانداری که برای میزهای اداری کارشناسی و معاونت در نظر گرفته شده بین 75 تا 85 سانتیمتر از سطح زمین است. توصیه مهم برای طراحی و تولید میزهای کارشناسی و معاونت، توجه به قابلیت تغییر سایز پایهها میباشد. بطور که پرسنل بتوانند همچون میزهای کارمندی، ارتفاع میز را متناسب با شرایط خود تغییر دهند.

میزهای کارگروهی

میز کارگروهی برای چندین کارمند استفاده می‌شود و در بین آن از پارتیشنهای کوتاه استفاده میگردد. در شرکتهایی که پرسنل زیاد و فضا محدود است، این نوع میزهای بهترین گزینه به شمار میروند. میزهای کارگروهی چندین کارمند را در یک ردیف قرار داده بطوری که می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. یکی از نکاتی که در طراحی و تولید این نوع میزها باید رعایت شود، سایز و اندازه آن‌ها می‌باشد. همچنین قرار دادن یک کشو در کنار میزها در نظم بخشیدن به کارها کمک می‌کند. برای این نوع میزها استفاده از پارتیشین اهمیت دارد که باید از نوع مرغوب باشد و در عین حال اصول محکم کاری رعایت شود.

میزهای کانتر

میزهای کانتر عموما به نامهای دیگری همچون میزهای پیشخوان، پذیرش و یا میز منشی شناخته می‌شود. ارتفاعی که برای این نوع میزها در نظر گرفته میشود بین 90 تا 150 سانتی‌متر است و اغلب با جنسMDF  با نوارهای PVC ساخته می‌شوند. یکی از نکات مهم برای طراحی و ساخت میزهای کانتر، تعبیه سه کشو به همراه قفل مرکزی، محل پرینتر و اسکنر و مکانی برای بایگانی اسناد و پروندهها می‌باشد.

میز آزمایشگاهی و کارگاهی

میزهایی که در آزمایشگاهها، کارگاهها و مکان‌های طبی مورد استفاده قرار می‌گیرد، با نام میز آزمایشگاهی و کارگاهی نامیده می‌شوند که ارتفاع بلندتری نسبت به سایز میزها دارند. برای میزهای آزمایشگاهی، رنگ آنها اهمیت زیادی دارد که عموما از سفید و یا رنگهای روشن استفاده میشود.