نکاتی درباره انتخاب میز کارمندی

09 شهریور ، 1399
مبلمان اداری آذران فضانما

نکاتی درباره انتخاب میز کارمندی
میز کارمندی ( رویکرد : نکاتی درباره انتخاب میز کارمندی)

میز کارمندی چیست

میز کارمندی در فضاهای کاری و دفاتر استفاده ‌می‌شود و یکی از وسایلی است که کارمندان بیش از یک سوم از ساعات روز با آن سر و کار دارند. میز کارمندی از جمله اِلمان‌های اصلی محیط کار به شمار ‌می‌رود که تاثیری زیادی بر نظم و ترتیب کار و سازماندهی مدارک و پرونده‌‌ها دارد. از ‌‌‌این رو انتخاب آن نیز باید با رعایت برخی نکات صورت بگیرد. در زیر به ‌‌‌این موارد اشاره ‌می‌کنیم.

از آنجا که قرار نیست میز کارمندی برای مدت کوتاهی استفاده شود و برای مدت طولانی خریداری ‌می‌شود، لذا چوبی که برای میز کارمندی استفاده ‌می‌شود باید از جنس مرغوب تهیه شود. به دلیل حرکت میز و جابجایی‌هایی که در ادارات انجام ‌می‌شود، جنس میز کار اهمیت زیادی دارد تا در مواقع حمل و نقل دچار صدمه نشود.

چسبی که برای پیوند میان اجزای مختلف میز کارمندی استفاده ‌می‌شود نیز باید از نوع مرغوب و با کیفیت تهیه شده باشد. برخی از چسب‌‌ها پس از مدتی فاسد شده و پایه‌های میز از یکدیگر جدا ‌می‌شوند. همچنین برخی از چسب‌‌ها نیز در دمای بالا خاصیت چسبندگی خود را از دست ‌می‌دهد در نتیجه اجزای میز جدا ‌می‌گردند.

رنگ میز کارمندی باید متناسب با سایر اجزای اتاق باشد. به عبارت دیگر ‌‌‌ایجاد هماهنگی میان تما‌می ‌اجزای اتاق ‌می‌تواند در ‌‌‌ایجاد نظم بیشتر اتاق‌های کارمندان موثر باشد.

سایز میز کارمندی از دیگر نکاتی است که هنگام خرید باید به آن توجه شود. در صورتی که اتاق کوچک است میز نیز باید متناسب با اتاق از نوع کوچک انتخاب گردد. برای اتاق‌های کوچک انتخاب میزی که دارای کشو باشد ‌می‌تواند فضای مناسبی را برای نگهداری برخی از اسناد فراهم نماید.

میز کارمندی باید به گونه ای باشد که یک فضای اختصاصی میان کارمندان ایجاد نماید. بدین معنا که هر یک پرسنل دارای میز مخصوص بوده تا نسبت به آن احساس مسئولیت نمایند. زمانی که فضای کاری هر یک از کارمندان مشخص باشد، راندمان کاری نیز افزایش پیدا ‌می‌کند و از بی نظمی‌ و هرج و مرج جلوگیری ‌می‌شود.

میز کارمندی باید به گونه‌‌‌ای قرار بگیرد که اشخاص مافوق بتوانند کارمندان را زیر نظر داشته باشند. در ‌‌‌این رابطه باید میان میزهای افراد، تفاوت و تمایز وجود داشته باشد.

میز باید به اندازه‌‌‌ای طراحی شود که بتوان کامپیوتر را بر روی آن قرار داد و موس بدون هیچگونه مزاحمتی در حرکت باشد. برای انتخاب میز کارمندی مناسب بهتر است ابتدا پیش بینی درستی از وسائلی کارمندان در دست داشت و سپس بر اساس نیازها، طراحی آن را سفارش داد. به منظور جلوگیری از دردهای پشت و کمر، ارتفاع میز کار باید متناسب با صندلی‌‌ها باشد. همچنین در نظر گرفتن نرمال قد کارمندان نیز در ‌‌‌این امر سهیم است. سطح میز باید به اندازه فاصله مچ دست تا آرنج باشد تا کارمندان بتوانند کارهای خود از قبیل چرخاندن موس رایانه و یا نوشتن مطلب را براحتی انجام دهند.

چنانچه میز کارمندی برای مدیران طراحی ‌می‌شود، باید متفاوت با دیگر میزها باشد. میزی که به راحتی بتوان وسایل پذیرایی را بر روی آن چید، مناسب یک مدیر ‌می‌باشد.

میز کارمندی باید نسبت به امور و کارهای مرتبط با شرکت انتخاب شود. به عبارت دیگر اگر برای انجام برخی کارها به وسایل زیادی نیاز است، باید میز بزرگتری انتخاب شود. همچنین کشوهای بیشتر نیز ‌می‌تواند به ‌‌‌این کار کمک کند.

شباهت تمامی میزها به یکدیگر و یکدست بودن آنها، الزامی نیست و مدیران می توانند با توجه به نیاز کارمندان، میز آنها را سفارش دهند. ممکن است برخی از کارمندان به میزهایی با کشوهای بیشتر و وسعت بزرگتر نیاز داشته باشند اما برخی دیگر میزهای کوچک را ترجیح دهند.

نکاتی درباره انتخاب میز کارمندی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LcoQQ8gAAAAAIXVDhxLnuClb0j_S4Xyk5icLxGe