خبرگزاری آنا گزارش می دهد

رسوخ نانو در ستون‌های خانه، دیوارپوش‌ ایرانی سدی در برابر اشعه فرابنفش می‌شود. یک شرکت ایرانی با استفاده از فناوری نانو موفق به طراحی و ساخت پنل‌های مقاوم به اشعه فرابنفش شده است.

گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا: شرکت آذران فضانما با به‌کارگیری فناوری نانو پنل‌هایی برای نمای خارجی ساختمان‌ها ساخته که مقاومت بالایی در برابر اشعه فرابنفش نور خورشید دارد. این شرکت پیش از توسعه این محصول ایرانی روکش‌های مقاوم به اشعه فرابنفش را از آلمان وارد کشور کرده و روی پنل‌های معمولی اعمال می‌کرد. این محصولات علاوه‌بر استفاده در بازار داخلی به قطر نیز صادرات می‌شد. روکش مقاوم به اشعه فرابنفش ایران‌ساخت با همکاری دو شرکت داخلی توسعه یافته و پتنت آن نیز در آمریکا ثبت شده است. در این روش لایه محافظی از نانومواد روی پنل‌های تولیدی اعمال می‌شود و از روکش و پنل در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کند.

اشعه فرابنفش به مرور زمان می‌تواند هر چیزی را از بین ببرد، حتی سنگ‌های به کار رفته در نمای ساختمان‌ها نیز پس از چند سال کم‌رنگ‌تر می‌شوند. لایه محافظی که روی سطح پنل ایران‌ساخت اعمال می‌شود، اشعه فرابنفش را در خود به دام می‌اندازد و مانع از نفوذ آن به روکش و قسمت‌های داخلی پنل می‌شود. براساس تحقیقات آزمایشگاهی، مقاومت محصول ایرانی در برابر اشعه فرابنفش خورشید حدود 10 هزار ساعت است که بیش از ۱۰ سال می‌شود. البته شرایط آزمایشگاهی با شرایط دنیای واقعی متفاوت است، در دنیای واقعی سرما، گرما، دما، گردوخاک وجود دارد و بنابراین می‌تواند عمر محصول را کاهش دهد.

مزایای پنل مقاوم به اشعه فرابنفش، محصول شرکت آذران فضانما
پنل‌های مقاوم به اشعه فرابنفش این شرکت از نانوذرات و ترکیبات پلیمری ساخته می‌شوند و از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است. محصول ایران‌ساخت رقیب نمونه‌های مشابه اروپایی به شمار می‌رود. پنل مقاوم به اشعه فرابنفش ایرانی در مقایسه با محصولات خارجی مقاومت بسیار بالایی در برابر اشعه فرابنفش دارد و از سوی دیگر قیمت آن نیز برای مشتریان مقرون به صرفه است. این محصول در حال حاضر به تولید انبوه رسیده و به کانادا نیز صادر می‌شود. این کشور پیش از این پنل‌های مقاوم به اشعه فرابنفش را از کشور پرتغال خریداری می‌کرد اما محصول ایرانی به دلیل قیمت رقابتی و کیفیت ساخت بالاتر، رقبای دیگر را از دور خارج کرده است.

دیوارپوش‌های عایق گرما و سرما
به گفته آقای بهرام کیانفر، مدیرعامل شرکت آذران فضانما پنل مقاوم به اشعه فرابنفش «پنل‌های مقاوم به اشعه فرابنفش در فضای بیرون از ساختمان به کار می‌روند و جایگزین سنگ نمای ساختمان‌هاست. محصول دیگر شرکت دیوارپوش‌های عایق است که در فضای داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. نمونه‌هایی از دیوارپوش‌ها به کشور ارمنستان فرستاده شد که قیمت انرژی در آن بسیار بالاست. پس از استفاده از این دیوارپوش‌ها میزان هدررفت انرژی به طور قابل‌توجهی کاهش یافت. قسمت میانی دیوارپوش‌ها خالی است و دو طرف آن با لایه پی‌وی‌سی پوشانده می‌شود، این فضای خالی مانند یک عایق گرما و سرما عمل کرده و مانع از هدررفت انرژی می‌شود.

دیوارپوش‌های شرکت آذران فضانما در انواع رنگ‌ها و طرح‌ها ارائه می‌شود و تنها رقیب آن «ترمو وود» است. این محصول در کشورهای اسکاندیناوی تولید می‌شود و قیمت بسیار بالایی دارد. قیمت ترمو وود ۲.۵ برابر دیوارپوش‌های عایق گرما و سرماست. از سوی دیگر نگهداری ترمو وود کار دشواری است و به مرور زمان تغییر رنگ نیز می‌دهد. دیوارپوش‌های ایرانی این مشکلات را ندارند. این دیوارپوش‌ها راندمان انرژی در ساختمان ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهند و مانند عایق صوتی نیز عمل می‌کنند.

از دیوارپوش سه‌جداره تا پنل آنتی‌باکتریال
محصول دیگر شرکت آذران فضانما دیوارپوش سه‌جداره است که یک لایه بیشتر از دیوارپوش معمولی دارد. به عبارت دیگر دو فضای خالی در دیوارپوش سه‌جداره وجود دارد، این محصول نیز عایق گرما، سرما و صوت است و مانع از هدررفت انرژی در ساختمان می‌شود. پنل آنتی‌باکتریال محصول دیگر این شرکت است که در فضاهای داخلی مانند کلینیک‌های پزشکی و بهداشتی و مهدکودک کاربرد دارد. این پنل‌ها «اتوکلین» هستند یعنی به صورت خودکار باکتری‌ها را از بین می‌برند. پنل آنتی‌باکتریال که محصول دانش‌بنیان این شرکت است، با استفاده از گرافن ساخته می‌شود و سپس به کمک یک روش نوین پخت روی سطح محصول اعمال می‌شود.

لینک خبرگزاری آنا

لینک ویدئو محصول نانو (NortemIran)

6LcoQQ8gAAAAAIXVDhxLnuClb0j_S4Xyk5icLxGe