En | Fa
منوی سایت

کف کاذب

کف کاذب چیست؟
کف کاذب به کمک پایه‎‌ها‎یی برکف اصلی طبقات نصب می‎شود و هدف از نصب آن افزایش ارتفاع محل تردد می‎باشد . کف کاذب می‎تواند تمامی تاسیسات و کابل‌هایی که در برخی از ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‎گیرد را پنهان نماید و در مقابل زیبایی خاصی را به محیط ببخشد . به همین جهت در مکان‌هایی که از تاسیسات بطور گسترده استفاده می‎شود ، کف‎‌ها‎ی کاذب می‎توانند به عنوان یک پوشاننده مناسب عمل کنند . در اطاق‌های کنترل و فرمان مراکز کامپیوتر‌های سرور ، اطاق‌های قرنطینه ،برج‌های کنترل ،گلخانه‎‌ها‎ی مکانیزه ، پست‌های برق و مخابرات و ....  می‎توان کف‎‌ها‎ی کاذب را مشاهده نمود .
در حال حاضر کف های کاذب به منظور حفظ گرمای محیط ، سبک کردن ساختمان و جلوگیری از نفوذ رطوبت کاربرد دارند. ابعادی که برای کف کاذب استفاده می‎شود عموما در ابعاد 40 ×40، 40 × 60، 50 × 50،60 × 60، 80 × 80 و 120 × 60 می‎باشد.
ساختار کف کاذب
کف کاذب از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از تایل یا کفه ، پایه ، رابط یا استرینگر که با توجه به نوع کف کاذب استفاده از آن‌ها متفاوت می‎باشد. در نهایت آنچه از کف کاذب قابل مشاهده است، یک سطح مسطح بدون اجزا می‎باشد.
طبقه بندی کف کاذب
تقسیم بندی کف کاذب براساس کاربرد و موارد استفاده آن‌ها صورت می‎گیرد که بر این اساس می‎توان از چهار نوع کف کاذب نام برد:
1- کف‎‌ها‎ی کاذب به منظورکاهش وزن ساختمان
2- کف‎‌ها‎ی کاذب به منظور انتقال آب‌های سطحی ، خاک و ماسه
3- کف کاذب جهت کاهش نفوذ رطوبت در محیط

1- کف‎‌ها‎ی کاذب به منظور پنهان کردن تاسیسات و کابل‎‌ها‎ی استفاده شده در کف ساختمان
درسالن‎‌ها‎ی صنعتی ، مراکزکامپیوتری و مخابراتی از کف‎‌ها‎ی کاذب تاسیساتی استفاده می‎شود که هدف اصلی آن‌ها ایجاد پوشش مناسب به منظور پنهان نمودن کابل‌های برق و شبکه کامپیوتر می‎باشد. این نوع کف کاذب قابل حرکت بوده چرا که ممکن است پس از مدتی ازمحل خود جابجا شوند. سطح این نوع کف کاذب ، اغلب ازجنسPVCیالنولئوم ، مکالئوم ،فرمیکاHPL و یا سنگ مصنوعی پوشیده شده است . کف‎‌ها‎ی کاذب تاسیساتی می‎توانند درشرایط آتش سوزی بدون ریزش وبدون ایجاد دود تا 1 ساعت مقاومت کنند.
2- کف کاذب به منظورجلوگیری از نفوذ رطوبت
کف‎‌ها‎ی کاذبی که از نفوذ رطوبت جلوگیری می‎کنند دارای درز بوده و به شکل مشبک می‎باشند و اغلب در آزمایشگاه‎‌ها‎، کارخانه‎‌ها‎ی محصولات پزشکی و مواد غذایی، استخر‌های ورزشی، اماکن عمومی در مناطق پربارش، سالن‎‌ها‎ی مواد شیمیایی و ... مورد استفاده قرار می‎گیرند. برای ساخت کف‎‌ها‎ی کاذب ضد رطوبت تایل‌های پلاستیکی یا فولاد زنگ نزن و پایه‎‌ها‎ی فولاد وآلومینیومی یا پلاستیکی به کار برده می‎شود. این نوع کف کاذب در برابر شرایط فضای آزاد و قابلیت نصب درسطوح سیمانی ، اشعه UV، خستگی مواد ، مواد اسیدی وقلیائی و رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار می‎باشد.
3- استفاده از کف کاذب به منظور استفاده از سیستم گرمایش از کف
زمانی که در ساختمان‌ها از سیستم گرمایش از کف استفاده می‎شود و یا ممکن است سیستم لوله کشی آب گرم مورد استفاده گردد، کتمان کردن آن از جلوی دید، یکی از نکات ضروری برای زیباسازی ساختمان می‎باشد. در این موارد کف‎‌ها‎ی کاذبی به منظور پوشاندن سیستم گرمایشی استفاده می‎شوند که پایه‎‌ها‎ی کوتاه و تایل‌های نازک دارند و اگر چه برای بار‌های سنگین مناسب نیستند اما می‎توانند عایق خوبی برای گرما باشند.همچنین جابجایی کف کاذب پوشاننده سیستم گرمایشی قابلیت حرکت ندارند و نصب آن‌ها نیازمند بکارگیری تکنیک‎‌ها‎ی خاصی می‎باشد. 
کف کاذب برای سیستم گرمایشی همانند سرامیک، کفپوش چوبی و پارکت است و بواسطه پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‏شوند. این نوع کف کاذب علاوه بر حفظ گرما، می‎توانند از ورود و خروج صدا نیز جلوگیری نمایند.
4- کف کاذب سبک ساز ساختمان
ساخت و ساز‎‌ها‎یی که در این روز‌ها انجام می‏شود نیازمند مصالح زیادی می‏باشد. استفاده از انواع و اقسام مصالح علاوه بر اینکه زمان‌بر است و هزینه‎‌ها‎ی زیادی را به دنبال دارد، موجب سنگین شدن وزن ساختمان نیز می‏شود که این امر مقاومت و استحکام ساختمان را در مقابل حوادث طبیعی از قبیل زلزله کاهش می‏دهد. بدین منظور استفاده از کف کاذب می‏تواند جایگزین برخی از مصالح ساختمانی سنگین شود. بطوری که گفته می‏شود کف کاذب قابلیت کاهش 10% از وزن ساختمان را دارای می‎باشد.
کف کاذب کاهش دهنده وزن، اغلب در غرفه‎‌ها‎ی نمایشگاهی استفاده می‏شوند که بطور مستقل از تکیه گاه، قابل نصب می‏باشد و به شاسی سازی نیاز ندارد. همچنین این نوع کف کاذب را می‏توان در مکان‌های ناهموار و غیرمسطح نیز به کار برد. برای نصب آن‌ها از چسب بتن استفاده می‏شود و به زیرسازی نیاز نیست. کف کاذب سبک ساز، می‏توانند در هر نوع ارتفاع و سطحی تنظیم شوند و در مقابل بار‌های جانبی از مقاومت بالایی برخوردار هستند. این نوع کف های کاذب، به دلیل ضد الکتریسیته بودن در مکان‌هایی که با آب و رطوبت در ارتباط است، قابل کاربرد هستند. علاوه بر این عایق مناسبی نیز برای صدا بوده و به همین دلیل در مراکز آموزش و درمانی ابزار مناسبی برای کاهش آلودگی‎‌ها‎ی صوتی خواهند بود.

کف کاذب