En | Fa
منوی سایت

دیوارپوش‎ها‎ی مقاوم در برابر سرما و گرما

دیوارپوش پی وی سی روکشی است که جهت زیبایی و دکوراسیون منازل، شرکتها، بانک ها و سایر مکان ها استفاده میشود. برخی دیوارپوش ها و سقف کاذب پی وی سی علاوه بر جنبه زیبایی، باید بتوانند ساختمان را نیز در مقابل سرما و گرما حفظ کنند. در واقع این نوع دیوارپوشها دو مسئولیت زیبایی و عایق ساختمان در مقابل هوای بیرون را بر عهده میگیرند. بطور کلی دیوار پوشهای مقاوم در برابر سرما و گرما به دو نوع خارجی و داخلی تقسیم میشوند که عبارتند از:

ديوارپوشهای خارجی

ديوارپوشهای خارجی در نمای بیرونی ساختمان نصب میشوند و در مقابل عوامل طبیعی از جمله نور خورشید، بارندگی و سایش استحکام بالایی دارند. از جمله دیوارپوشهای خارجی میتوان به سرامیک، سنگ، شیشه، ورقهای کامپوزیت و ... اشاره کرد که علاوه بر مقاومت بالایی که دارند، جنبه زیبایی نیز دارند. 

ديوارپوشهای داخلی

این نوع از دیوارپوش ها برای قسمت داخلی ساختمان استفاده میشوند و هدف اصلی آنها زیبایی و دکوراسیون فضای داخلی ساختمان است. امروزه صرفه جویی در انرژی یکی از مسائلی است که در زمان ساخت و طراحی ساختمان مد نظر قرار میگیرد. بیشتر تلاش طراحان نمای ساختمان، طراحی ابزارهایی است که بتوانند از خروج انرژی گرمایی و سرمایی  ساختمانها جلوگیری کنند. به همین دلیل دیوارپوش‏های داخلی به عنوان یک عایق برای حفظ گرما و سرما طراحی شده اند. 

دیوارپوش‎ها‎ی مقاوم در برابر سرما و گرما

هدف از این نوشتار، بررسی دیوارپوشهای داخلی مقاوم در برابر گرما و سرما میباشد که به انواع مختلفی دسته بندی میشوند. در زیر به هر یک از آنها میپردازیم:

ديوار پوشهای چوبی

چوب به عنوان یکی از مواد اولیه جهت ساخت دیوارپوش استفاده میشود که در گذشتههای دور نیز برای ساخت کلبههای چوبی استفاده میشد. دیوارپوشهای چوبی از نظر طرح و رنگ، زیبا هستند و نمای خاصی به فضای داخلی ساختمان میبخشند. در عین حال به عنوان یک محافظ مناسب برای جلوگیری از خروج سرما و گرما محسوب میشوند. در حال حاضر دیوارپوشها اغلب از جنس MDF، HDF و ... بوده و بر روی آنها یک روکش مصنوعی قرار میگیرد. دیوار پوشهای چوبی علاوه بر مقاومت بالا در مقابل گرما و سرما، عایق خوبی نیز در مقابل سر و صدا هستند که بدون نیاز به زیرساخت نصب میشوند.

ديوار پوشهای سنگی

ديوارپوشهاي سنگی متداولترین نوع دیوارپوش بوده که در صنعت ساختمان سازی کاربرد زیادی دارند. دیوارپوشهای سنگی، دارای طرحها و رنگهای متنوعی هستند و به همین دلیل میتوانند فضای داخلی زیبایی را ایجاد نمایند. از آنجا که سنگها همواره رسانای خوبی برای گرما و سرما هستند، از این رو اگر دیوارپوش باهدف ایجاد عایق در مقابل گرما و سرما استفاده میشود، بهتر است نوع سنگی آن انتخاب نشود. توصیه می شود این نوع دیوارپوشها برای مناطق گرمسیر انتخاب شود.

ديوارپوشهای سلولزی

دیوارپوشهای سلولزی نامهای متعددی دارند که از سلولز، الیاف مصنوعی، رزینهای ساختمانی و پیگمنتهای مقاوم تولید میشوند. این نوع از دیوار پوشها، در کمترین زمان ممکن و به آسانی نصب می شوند و دارای تنوع طرح و رنگ بوده و عایق مناسبی در مقابل گرما، سرما و صدا محسوب میشوند.

دیوارپوش‎ها‎ی مقاوم در برابر سرما و گرما

دیوارپوش  PVC

دیوارپوشهای پی وی سی ( پلی وینیل کلراید ) به عنوان یک جایگزین مناسب برای مواد ساختمانی از قبیل گچ، چوب، خاک رس، بتن و ... است. این نوع از دیوارپوشها غیرقابل اشتعال بوده و سبک و بادوام هستند. از دیگر ویژگیهای دیوارپوشهای پی وی سی میتوان به وزن کم، مقاومت بالا، قایلیت نصب آسان، مقاومت بالا در برابر رطوبت و اشعه نور خورشید، عایق سرما و گرما و صدا، دارای تنوع رنگ و طرح، قابلیت نصب بر روی انواع سطوح، مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار،کاملاً بهداشتی، قابلیت شستشو، ثبات رنگ و غیر قابل نفوذ برای حشراتی مثل موریانه و مورچه و .. اشاره نمود.